کمبود مواد اوليه چالشي تنش زا و پرتکرار براي قنادان مطلب ویژه

کمبود مواد اوليه چالشي تنش زا و پرتکرار براي قنادان/ صنعت قنادي ايران قابليت برابري با بزرگترين رقبا جهان را دارد
رئيس اتحاديه دارندگان قنادي،  کمبود مواد اوليه در سابقه تاريخي ذهني من و مسئوليتم در حوزه اصناف، موضوع بسيار کهنه و قديمي و پرتکراري است که همواره وجود داشته است.

بر خلاف تصور عامه قسمت اعظم مواد اوليه مورد نياز قنادي، مستقيم يا با واسطه، ارتباط انکارناپذير با واردات دارد و آن بخش از مواد اوليه مانند آرد، شکر، روغن و تخم مرغ که ظاهراً منشاء داخلي دارند متاسفانه در فرآوري و عرضه نهايي وابستگي هايي به منابع وارداتي دارند که همواره قيمت آنها را تحت تاثير قرار مي دهد.
اين وابستگي از جمله در بخش ماشين آلات و تکميل کننده ها و بعضاً مواد اوليه پايه است که مجموع اين موارد عاملي جهت بي ثباتي قيمت مواد اوليه اعم از داخلي يا وارداتي شده است و با کاهش پيوسته ارزش پول ملي روند افزايشي قيمت مواد اوليه کماکان بدون توقف ادامه دارد.
هيچگاه به ياد ندارم حتي به صورت ميانگين يک ثباتي در سه ماه براي قيمت عمومي مواد اوليه وجود داشته باشد. همکاران صنفي من بيشتر از آنکه درگير کار و ارتقاي شغلي و مهارت هاي خود باشند، درگير ايجاد تعادل براي محصولات خود در نوسانات اقتصادي تابع وضعيت برابري قيمت ريال و ارزهاي معتبر جهاني هستند.
 ناپايداري اقتصادي و عدم ثبات نرخ مواد اوليه گفت: با اين شرايط برنامه ريزي براي توليد تقريباً غير ممکن شده است و تبعات ناشي از افزايش قيمت مواد اوليه به ناچار بر مصرف‎کننده نهايي نيز تحميل مي شود.
 اين رويه تبعات جبران ناپذيري بر ميزان تقاضا و فروش همکاران صنفي در تهران و سراسر کشور داشته است، بنابراين مي توان نتيجه گرفت که ما نمي توانيم در شرايطي که قيمت مواد اوليه متغيير و رو به بالاست به نرخ ثابت در قيمت محصولات بينديشيم؛ چون قيمت کالاها در هنگام عرضه محصولات تابعي مستقيم از قيمت مواد اوليه و کيفيت محصول به معني ميزان و ترکيب مواد اوليه مرغوب مي باشد که ما تلاش کرده ايم با رتبه بندي سطح کيفي در سه سطح (ممتاز، درجه يک و درجه دو) کيفيت را در قيمت گذاري محصولات دخيل نماييم.
بهره‎مند به نقش آموزش و تاثير آن در ارتقاي صنف اشاره و تاکيد کرد: آموزش نقشي بي بديل در ارتقاي سطح کيفي و کمي محصولات قنادي دارد؛لذا تلاش کرده ايم همواره با برگزاري مسابقات متنوع و تاسيس آموزشگاه اتحاديه قنادان در مسير کشف، معرفي و ارتقاي حرفه اي هنرمندان حوزه قنادي گام هاي بلندي برداريم.
 شيريني فروشي و کافه قنادي تهران ادامه داد: از اثرات مثبت اين اقدامات حضور نيروهاي جوان، خوش ذوق و هنرمند در قنادي هاست؛ اما به دليل تورم عمومي و هزينه خانوار، پيوسته با شيب تند و رو به بالا مواجهيم. سطح توقع هنرمندان قناد نيز افزايش يافته و در پي رفع نيازهاي تورمي تبديل به نيروهاي سيال مي شوند که عموماً در حوزه هاي مختلف کاري تلاش مي کنند تا درآمد بيشتري براي گذران زندگي جذب کنند که بعضاً منجر به فاصله گيري آنها علي رغم علاقه اشان از حرفه خود مي شود
وي در خصوص نمايشگاه وتاثير آن بر رونق صنف بيان داشت: در اقتصاد مدرن تاثير نمايشگاه هاي بازرگاني و صادراتي بر ميزان سرانه درآمد ملي انکار ناپذير است و حضور در نمايشگاههاي خارجي يکي از درهاي ورود به بازارهاي صادراتي است اما متاسفانه عدم ثبات در قيمت مواد اوليه و عدم ثبات در سياست هاي اقتصادي همراه با تحميل هزينه هاي متنوع توسط نهادهاي پولستان بر توليد کننده در داخل، عملاً محصولات ايراني را در خارج از کشور بفاقد رقابت پذيري لازم کرده است و از ديگر سو فرسودگي ماشين آلات، معيوب بودن ساختار تامين و توزيع و بسته بودن فضاي تعاملات سياسي و اقتصادي با ساير کشورها از عوامل عدم موفقيت يا برآورده نشدن توقعات شرکت کنندگان در نمايشگاههاي خارجي است ، عليرغم اينکه اين نمايشگاهها مي توانند جايگاه مناسبي براي معرفي محصول و ايجاد بازارهاي جديد در منطقه و جهان شوند ، قنادي ايران در مقايسه با ساير قنادان جهان جايگاه رفيعي دارد و بعضاً اين جايگاه رفيع همتراز اروپاييان قرار دارد .

 اين برتري ها تنوع محصول از سنتي و بومي گرفته تا قنادي مدرن را شامل مي شود؛ اما متاسفانه به دلايل گوناگون، قنادي ايران به نوعي در جهان و منطقه مظلوم واقع شده و چندان نتوانسته قابليت هاي خود را به جهان معرفي و نشان دهد؛ البته در سال هاي اخير اتحاديه قنادان تهران تلاش کرده با برگزاري نمايشکاه توانمندي هاي قنادان و مسابقات طراحان کيک هاي تجسمي و ملاقات هايي که با قنادان اروپايي و آمريکاي شمالي ترتيب داده است بخشي از اين مظلوميت تاريخي را جبران کند؛ اما جا دارد فعاليت گسترده‎تري انجام شود.
به شهادت کارشناسان جهاني صنعت قنادي ايران اين قابليت را دارد که با بزرگترين رقبا در جهان برابري کند يا از برخي جهات نسبت به بسياري از آنها برتري داشته باشند.

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
  • آخرین ویرایش در دوشنبه, 07 آذر 1401 15:04
  • اندازه قلم
  • 7 نظرها

7 نظرها

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

اتحادیه قنادان شهرستان کرج

نشانی : کرج،خیابان شهید بهشتی، میدان شهدا، روبروی خیابان بیمارستان کمالی،ساختمان شماره ۱۰۰، ساختمان پزشکان، طبقه دوم

تلفن های تماس: 02632216047 -02632267857

ایمیل : این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید